Leltár

Adatlapok

Trükktár

TeveClub filmek



[ Mi ez? ] [ Írok ide ]
haverok:
  Következő karavánadatlap »

Philaenus Spumarius adatlapja

Teve neve: Kabocza / Sorszáma: [52 AL]
A te tevéd még nem nagykorú (nem tette le a teveérettségit), úgyhogy még nem szavazhatsz mások adatlapjaira!
Státusz:

Művelet:
Legyél a haverom!
Tiltólistára!

Ő egy ,
magassága: -, súlya: -

Születési idő: -
Horoszkóp: -
Távolság a lakhelyedtől: Ismeretlen! (lépj be a tevédhez!)
Szeme színe:
Haja színe:
A haja...
Stílusa:

Az adatlap közvetlen linkje: http://teveclub.hu/users/52
Ez Ő!

Új ugróbajnoka van a rovarvilágnak

Bolhákat és szöcskéket megszégyenítő a teljesítménye a rovarvilág új ugróbajnokának, a tajtékos kabócának. A kis állat alig 10 milligrammos testsúlyának 414-szeresét is képes ugró erőként kifejteni.

A zoológus társadalom lebecsülte eddig a tajtékos kabóca elismerésre méltó ugró képességeit – jelentette be az angol Malcolm Burrows a Nature, tudományos hetilapban. A kutató szerint a kis kabóca a magasúgrás új csúcstartója a rovarvilágban, könnyedén túlszárnyalja a másik igencsak erős versenyző, a bolha rekordját.

Hátsó lábai rugóként működnek

Potenciális rugókként funkcionáló lábaival, tekintélyesnek igencsak nem nevezhető, hat milliméteres termetével több mint 60 centiméter magasra is képes felugrani. A tajtékos kabóca nem csak magasságban szárnyalja túl a bolhát, hanem annak ellenére, hogy súlya nagyobb a versenytársénál, gyorsulásban is csaknem négyszer felülmúlja azt.

A Cambridge University professzora szerint a kis állat ugrásnál kifejtett ereje 12,3 milligrammos testsúlyának 414-szerese, ugyanez a bolha esetében 135-szörös, a sáska esetében 8-szoros, az ember esetében pedig 2-3-szoros.

A kis kabóca titka hátsó lábaiban, illetve óriási lábizmaiban, illetve a speciális lábzárási mechanizmusában rejlik. Ugró izmai testsúlya 11 százalékát képviselik.

Egy meglepő, ám szembeszökő felfedezés

A felfedezés azért meglepő, mert a tajtékos kabóca mind Észak-Amerikában, mind Európában gyakori, azaz ott élt a tudósok „orra előtt”, még sem figyeltek fel rá korábban. Elsősorban erdőkben található, nősténye főleg fűzfagallyakra helyezi petéit. Nevét onnan kapta, hogy lárvája váladékából tajtéknak nevezett habot ver, és ebben a viasz tartalmú habburokban, teljes védelemben fejlődik. Ez idő alatt a habfészket tartó gallyakat szívógatja táplálék gyanánt.



Az állatvilág ugróbajnokságát egyébként két kategóriában lehet megrendezni. Vannak hosszú lábú állatok, amelyek gyorsulva szökelve igyekeznek egérutat nyerni támadóik ellen. Ilyen például a kenguru vagy a béka. Más állatok viszont rövid lábuk ellenére képesek energiát felhalmozni, majd azt ugrás közben hirtelen kiengedni.

Az új rekorder névjegykártyája

# Tajtékos kabóca – latin neve Philaenus Spumarius
# Hossza: 6-10 milliméter
# Színe: Rozsdabarna, barna, de lehet szürke is
# Táplálkozás: Kedveli a lucernát, gabonát, epret.
# Élettartam: 40-52 nap

Ugróteljesítménye

# A tajtékos kabóca 6-10 milliméterével, súlyának 414-szeresének megfelleő ugró erővel több mint hatvan centire ugrik.
# A bolha 2-3 milliméterével súlyának 135-szörösét képes ugróerőként kifejteni, és így 20-30 centimétert képes ugrani.
# Az ember 180 centis átlagmagasságával, testsúlya 2-3-szorosának megfelelő erővel több mint 240 centiméterre ugrik (feltéve, ha a nemzetközi élmezőnyben van).




Következő karaván adatlap »







© Napfolt Kft. - Médiaajánlat