Leltár

Adatlapok

Trükktár

TeveClub filmek



[ Mi ez? ] [ Írok ide ]
haverok:

Tóásó Edit naplója


Free Előd [61405 AL], gazdája Tóásó Edit
2010-09-04

Ugrás egy másik naplóhoz!

Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje:
http://teveclub.hu/naplo/61405
2010-09-04


2010. szeptember 1., szerda
Tóásó 500 napja fogoly - megyei politikusok is tehetnek a szabadulásért

FMH - Augusztus 29-én, vasárnap volt ötszáz napja, hogy letartóztatták Tóásó Elődöt Bolíviában. Már ötszáz napja, hogy vádemelés és vádismertetés nélkül tartják fogva. Száron élő testvére minden követ megmozgat azért, hogy az igazság kiderüljön.

2010. szeptember. 01. szerda | Szerző: Tihanyi Tamás

Ötszáz napja, hogy egy rendőrségi rajtaütés során Santa Cruzban meggyilkolták Magyarósi Árpádot, Rózsa Flores Eduardót és Michael Dwyert. A bolíviai hivatalos körök az előre eltervezett kivégzést fegyveres incidensnek nevezik. Tóásó Előd csak a véletlennek köszönheti, hogy életben maradt.
A külügyminisztérium az ügyben érintett országok közül 2009. áprilisában elsőként érte el, hogy hivatalos tájékoztatást kapjon a történtekről a bolíviai Elnöki Hivataltól. A dokumentum bizonyítatlan vádakat tartalmazott. A bolíviai vezetés az állambiztonsági szervek által Santa Cruz városában felszámolt nemzetközi terrorista csoportnak tulajdonítja a felelősséget az elmúlt időszakban az ország területén elkövetett merényletekért. Morales elnök kijelentette, kormánya nyitott arra, hogy a nemzetközi közösség részt vegyen a szóban forgó cselekmények kiderítéséért folyó vizsgálatban, ha ez a bolíviai szuverenitás és méltóság tiszteletben tartásával történik. De főügyésze azonnal hozzátette, nincs szükségük segítségre.
Hát, nem sietnek...

A magyar nagykövet tavaly tájékoztatta az Európai Unió soros elnökségét, az Egyesült Királyság, Spanyolország, Hollandia és Franciaország La Paz-i külképviseleteit. Kérte, kísérjék szoros figyelemmel a fejleményeket. Ezután még Balázs Péter külügyminiszter egy uniós csúcstalálkozón váltott szót bolíviai kollégájával, kijelentve partnerének, elvárjuk, hogy az eljárást a nemzetközi normáknak megfelelően, a magyar konzuli szolgálat rendszeres tájékoztatása mellett folytassák le. Ezt a kérését a tárcavezető novemberben egy levélben sürgetően megerősítette. Az elmúlt év végén hazánkba érkezett két bolíviai parlamenti képviselő, akik tagjai annak a bizottságnak, amelyik a Rózsa Flores-ügyet és a 2009. április 19-i kommandós akció körülményeit vizsgálta. A magyar konzuli szolgálat közbenjárásukat kérte annak érdekében, hogy megtudjuk, miként folyik a büntetőeljárás. Idén májusban ismét találkozott a két ország diplomáciájának vezetője. Balázs Péter nyomást gyakorolt: kijelentette, hazánk 2011. január 1-től uniós elnökként is fokozott nemzetközi figyelmet kíván irányítani az ügyre. Annyit ért el, hogy február 2-án levél érkezett a bolíviai külügytől, amelyben a nyomozás aktuális állásáról írtak.
Az elmúlt hónapban két bolíviai képviselőnő meglátogatta a politikai foglyokat. Előddel is beszéltek, majd Jessica Echeverríra levelet írt a Száron élő Tóásó Editnek, Előd testvérének. Nyugtatta, azt ígérte, figyel majd Elődre, hiszen nagyon messze van a családjától, nagyon hosszú ideje és szabályos eljárás nélkül bebörtönözve. A két bátor képviselőnő egyébként rabruhát húzott a San Pedróban és ígéretet tettek a sajtó előtt, nem hagyják magukra a foglyokat. Felolvasták a tizenkilenc bebörtönzött politikai rab nevét - közöttük Elődét is.
- Ők is tudják, hogy az igazság mindig kiderül. Az út nehéz és hosszú, de rajta vagyunk- kommentálta az esetet Edit. Talán mozdul valami. E hét hétfőjén érkezett Bolíviába az ENSZ Kínzás elleni bizottsága. Nem egyedi esetekkel foglalkoznak, általánosságban vizsgálják az emberi jogok érvényesülését a letartóztatottak esetében, akiknek nyolcvan százalékát ítélet nélkül tartják fogva. Edit eljuttatta hozzájuk az Elődöt ért jogsértések bizonyítékait, és az ENSZ-hez korábban küldött feljelentést.
Lapunk írásban kért tájékoztatást a külügyminisztériumtól Tóásó Előd ügyében. Választ még nem kaptunk, ám Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő érdeklődésünkre kijelentette: készen áll kezdeményezni azt, hogy a megye képviselői írjanak egy közös nyilatkozatot a fiatalember ügyében és azt juttassák el Bolívia nagykövetségére.

A parlamenti bizottság egyformán lát
- Az Emberi jogi bizottság kiemelten foglalkozik Tóásó Előd ügyével - mondta lapunknak Gulyás Gergely, a parlamenti grémium alelnöke. Emlékeztetett rá, egyhangúlag elfogadtak egy határozatot, amelyben a bizottság tagjai leszögezik, hogy a magyar fiatalember fogvatartási körülményei nem felelnek meg a nemzetközileg elfogadott normáknak.
- Hiszen másfél éve nem történt az ügyében semmi - tette hozzá Gulyás, aki szerint Tóásó fogvatartásának körülményei változóak, de összességében igen rosszak. - A határozatot eljuttattuk az összes olyan nemzetközi szervezethez, amely emberi jogi kérdésekkel foglalkozik, elküldtük a külügyminisztériumba és a nagykövetségre is - folytatta. - Továbbra sem látjuk biztosítottnak azt, hogy igazságos eljárás elé nézne Tóásó Előd.

Bejegyezte: freeelod dátum: 13:59 0 megjegyzés A bejegyzésre mutató linkek
Küldés e-mailben BlogThis! Megosztás a Twitteren Megosztás a Facebookon Megosztás a Google Zümm szolgáltatásban
2010. augusztus 29., vasárnap
500 NAPJA


500 NAPJA


TARTÓZTATTÁK LE TÓÁSÓ ELŐDÖT

TARTJÁK FOGVA VÁDEMELÉS, VÁDISMERTETÉS NÉLKÜL


500 NAPJA

GYILKOLTÁK MEG MAGYARÓSI ÁRPÁDOT, RÓZSA FLORES EDUARDOT, ÉS MICHAEL DWYERT


500 NAPJA




NEM TUDJUK MIÉRT ?



500 NAPJA



NEM SIKERÜLT
Bejegyezte: freeelod dátum: 14:59 0 megjegyzés A bejegyzésre mutató linkek
Küldés e-mailben BlogThis! Megosztás a Twitteren Megosztás a Facebookon Megosztás a Google Zümm szolgáltatásban
2010. augusztus 25., szerda
Bolíviába érkezik az ENSZ Kínzás elleni bizottsága. Delegados del Subcomité para la Prevención de la Tortura de la Organización de las Naciones Unidas llegarán este lunes 30 a Bolivia
Bolíviába érkezik az ENSZ Kínzás elleni bizottsága augusztus 30-án.
Denis Racicot, a helyi ENSZ kirendeltség vezetője, elmondta, hogy nem azok az egyedi esetek kivizsgálása miatt érkeznek, amelyek kapcsán több feljelentés érkezett a bizottsághoz, hanem általánosságban vizsgálják az emberi jogok érvényesülését a letartoztatottak esetében, a börtönkörülményeket, valamint azt a tényt, hogy a letartoztatottak 80 % ítélet nélkül tölti letartoztatását.
Én azért megküldtem nekik a Tóásó Elődöt ért, hatáskörükbe tartozó jogsértések bizonyítékait, és az ENSZ-hez küldött feljelentésünk másolatát. Az elérhetőségüket is mellékelem.
Tóásó Edit

La Paz - Delegados del Subcomité para la Prevención de la Tortura de la Organización de las Naciones Unidas llegarán este lunes 30 a Bolivia, para constatar la situación de las cárceles del país en cuanto al respeto de derechos humanos de los privados de libertad. El representante de la Oficina del Alto Comisionado de las Naciones Unidas para los Derechos Humanos en Bolivia, Denis Racicot, afirmó que esa misión revisará la situación carcelaria para observar y recomendar acciones relativas a reformas normativas que el Estado boliviano debe tomar para mejorar el sistema penitenciario. “El Subcomité va a revisar el marco formal, legislativo, institucional de cómo se están dando las detenciones en el país y va a poner atención a todas las situaciones y condiciones de detención de las personas arrestadas en las cárceles”, dijo. Aclaró que no vienen a investigar casos de tortura o de malos tratos denunciados recientemente, como el caso de la peruana que fue enmanillada por varios días en la cárcel de mujeres de La Paz, sino que es una visita “como la hacen en todo el mundo”, planificada el 2009. Recordó que el Estado boliviano aún no ha dado solución a la retardación de justicia del 80% de los presos que aguardan su juicio; caso similar a la observación que hizo las Naciones Unidas en 1996, cuando verificó que el 90% de los detenidos no tenían sentencia. “Es un problema estructural en el país. Tal vez a futuro el Estado cambie”, manifestó.

Committee Against Torture - Secretariat contact details Joao Nataf Secretary of the Committee Against Torture Human Rights Treaties Division Office of the High Commissioner for Human Rights Tel. +41.22.917.91.02 - Fax +41.22.917.90.08 e-mail: jnataf@ohchr.org Palais Wilson - 52, rue des Pâquis, CH-1201, Geneva, Switzerland Mailing address: UNOG-OHCHR, CH-1211 Geneva 10, Switzerland

Cassy Corvalan Administrative Assistant Secretariat of the Committee Against Torture Human Rights Treaties Division Office of the High Commissioner for Human Rights Tel. +41.22.917.97.06 - Fax +41.22.917.90.08 e-mail: bcorvalan@ohchr.org Palais Wilson - 52, rue des Pâquis, CH-1201, Geneva, Switzerland Mailing address: UNOG-OHCHR, CH-1211 Geneva 10, Switzerland

For individual complaints Secretariat of the Committee Against Torture – Petitions Unit Human Rights Treaties Division Office of the High Commissioner for Human Rights Tel. +41.22.917.90.00 - Fax +41.22.917.90.22 e-mail: TB-petitions@ohchr.org Palais Wilson - 52, rue des Pâquis, CH-1201, Geneva, Switzerland Mailing address: UNOG-OHCHR, CH-1211 Geneva 10, Switzerland

Postal address: Secretariat of the Committee against Torture UNOG-OHCHR CH-1211 Geneva 10 Switzerland

Hand delivery: Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights Secretariat of the Committee against Torture Palais Wilson 52 Rue des Pâquis CH-1201 Geneva Switzerland
Bejegyezte: freeelod dátum: 14:26 0 megjegyzés A bejegyzésre mutató linkek
Küldés e-mailben BlogThis! Megosztás a Twitteren Megosztás a Facebookon Megosztás a Google Zümm szolgáltatásban
Senkit hátra! Mai cikk a Magyar Hírlapban
Nálunk szerencsésebb, erősebb, nagyobb népek katonai doktrínájában alaptétel: „Senkit nem hagyunk hátra.” Többek között ezért erősebbek, nagyobbak, szerencsésebbek. Mert bármilyen romantikusan is hangzik ez az alaptétel: bizalom, lojalitás, hit és hűség nélkül nem lehet építkezni. Ez nem romantika: ez tény. Voltak időszakok a magyarság életében is, és többnyire ez volt a döntő, amikor senkit nem hagytunk magára. És voltak időszakok, sőt bármennyire is fáj: vannak, amikor magára hagyjuk sajátjainkat. Aztán jó nagyokat csodálkozunk, hogy senki nem vesz már lassan komolyan, hogy következmények nélkül lehet megverni, bezárni, kiutasítani, be nem engedni magyar állampolgárokat, magyarokat, akár államelnököt is, miért is ne. Jó, ez a múlté – szeretném én hinni ezt, ezért is írom e sorokat. Jelen pillanatban egy bolíviai, euró­pai mércével börtönnek sem nevezhető helyen tartják fogva Tóásó Elődöt, már több mint másfél éve. Tóásó Előd szovátai, székely, magyar ember, aki mai napig érvényes és elfogadott, sőt érvénytelen és elfogadatlan ítélet nélkül ül egy számunkra közepes amerikai horrorfilmekből ismert helyen. Tóeső Előd valahogy belekeveredett egy rendkívül bonyolult vagy rendkívül egyszerű történetbe, ahol rajta és egy horvát srácon kívül mindenki meghalt, és jelen pillanatban ő Bolíviában egy „terrorista”, aki Evo Morales életére tört. Hát, ha valakire nem illik a külföldi, vérprofi államelnökgyilkos zsoldos fantomképe, akkor ez Tóásó Előd. Előd zenélgetett, verseket írt, számítógépeket bütykölt, majd elment egyet a barátaival Bolíviába. Azóta is ott ül. A kérdés most nem is az, hogy Tóásó Előd valóban pszeudokommunista államelnököt ment-e gyilkolászni Eduardo Rózsa-Floresszel. Erről már többet írtak, és többet elmélkedtek, mint egy átlagos vidéki könyvtár állománya. Nem. A tény az, hogy Tóásó Előd az égadta világon semmit nem tett, ami bármilyen mérce szerint büntetendő lenne. A tény az, hogy Tóásó Előd jelen pillanatban bolí­viai fogoly. Tény az, hogy Tóásó Elődnek semmiféle normális, elfogadható, sőt elfogadhatatlan tárgyalásban sem volt része, az ártatlanság vélelme az ő esetében költői fogalom. Tény az, hogy Tóásó Előd magyar ember kiszabadítása érdekében eddig semmiféle magyar diplomáciai erőfeszítés nem történt. Kiszabadítása? Még csak egy jog szerinti tárgyalásra sem került sor. Hogy Előd hibás volt-e vagy sem, hogy egyáltalán létezett-e Evo Morales ellen merényletterv, ez sűrű, setét titok, amelyet a legnagyobb rosszindulata ellenére sem tud megerősíteni példának okáért Marcelo Sosa bolíviai főügyész. Az a bolíviai főügyész, aki félévente bejelenti, ő majd jól eljön Magyarországra vizsgálódni az „Eduardo-ügy” kapcsán. Ahelyett, hogy Magyarország, ami az erkölcsi minimum, kérné egy nemzetközi, vegyes bizottság felállítását az ügy kivizsgálására. Teszem azt, legyen magyar–horvát–ír–bolíviai. Csak mert így lenne méltányos. Mert mégiscsak lelőttek két magyart, egy harmadik pedig börtönben van. Olyan börtönben, amilyeneken gulágos emlékektől borzadunk el. Ítélet nélkül. Most nem a magyar külügyet kárhoztatom, éppen ellenkezőleg. Amilyen mostanig volt, tudjuk, szó se róla. Őszintén remélem, az új más. Az új kellene bizonyítson, és megmutassa: mi, magyarok sem hagyunk hátra senkit. Mi, magyarok, gondot viselünk véreinkre. Mi, magyarok, nemcsak megadjuk az állampolgárságot a magyaroknak: de meg is védjük őket. Mi, magyarok, nem kérünk többet, de kevesebbet sem: méltányos elbírálást és jogszerű elbánást. Tényleg itt az alkalom bizonyítani. Bolívia elnöke, Evo Morales aztán tényleg nem a kisantant, nem az Amerikai Egyesült Államok, még csak nem is a Nemzetközi Valutaalap. Még csak nem is egy ministránsgyerek. Ha egy bolíviai diktátor önkényétől nem tudjuk megvédeni a sajátjain­kat, akkor aztán tényleg megérdemeljük a sorsunkat. Ennél azért mégiscsak többek vagyunk, többnek kell lennünk. Tóásó Előd jelenleg egy szigorított bolíviai börtön lakója. Hátrahagytuk. Magára hagytuk. Csak remélni merem, hogy nem végleg. Önbecsülés kérdése, hogy a magyar külügy se aludjon (erkölcsileg) puhább párnán, mint Előd. György Attila



Problémás tartalom jelzése






© Napfolt Kft. - Médiaajánlat