Leltár

Adatlapok

Trükktár

TeveClub filmek



[ Mi ez? ] [ Írok ide ]
haverok:

Aldyr naplója


Aldyr teve [71634 AL], gazdája Aldyr
Minden idők leghoaxabb hoaxa

Ugrás egy másik naplóhoz!

Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje:
http://teveclub.hu/naplo/71634
Minden idők leghoaxabb hoaxa

A bejegyzést törölnöm kellett, mert a TéTéCé szerint jogsértő. Ez van.

Cserébe itt egy írás Ráth-Végh István tollából, az első hoax kialakulásáról:

"[...] A portlandi herceg 1749-i híres fogadása, amelyet ma is Bottle Hoax néven emlegetnek, arról tett bizonyságot, milyen könnyű nagy tömegeket elszédíteni a legátlátszóbban együgyű reklámhírdetéssel
A herceg fogadást ajánlott a klubjában, hogy ha egy mutatványos akármilyen képtelen tárgyú hirdetést tenne is közzé, a londoni közönség beugrana és megtöltené a színházat.
- Talán mégsem - mondta Chesterfield earlje. - Ha azt hirdetné, hogy a közönség szemeláttára bebújik egy borospalackba, nem hinné el senki.
A herceg állta a fogadást.
A londoni lapokban nemsokára ilyen szövegű hirdetés jelent meg:

Hétfőn, e hó 16-án, a Haymarketi színházban egy művész meglepő mutatványokkal lép a közönség elé.
1. Kívánatra bárkinek a sétapálcáján tetszés szerinti hangszert fog a legnagyobb tökéletességgel utánozni s melléje utolérhetetlen szép hangon énekelni.
2. Felmutat egy közönséges borospalackot, amelyet bárki megvizsgálhat. Ráteszi a színpad közepén álló asztalra s minden bűvészkedés nélkül, a nézők szemeláttára bebújik a palackba és ott benn folytatja az éneket.
Földszinti és páhogybeli nézők álarcban is jöhetnek s ő meg fogja nevezni, hogy ki kicsoda. [...]

A hatás felülmúlta a herceg legvérmesebb reményeit. Londonban napokig csak a palackba bújó emberről volt szó. Az előadás estéjén a közönség elárasztotta a színházat; nem maradt üres szék, még az állóhelyekért is majdnem verekedtek.
Az izgatottság nőttön-nőtt. Az órák hatot mutattak, még mindig nem történt semmi. A várakozás feszültsége bosszús kiabálásban, lábdobogásban kezdett feloldódni. Végre megjelent a függöny előtt egy színházi ember. Sűrű hajlongások közepette bocsánatot kért a késedelemért. Az igazgatóság maga is fel van háborodva; amennyiben a művész egy negyedórán belül nem jelentkezik, a pénztár visszafizeti a jegyek árát. A fegyelmezett angol közönség várt egy negyedóráig. Mikor az utolsó másodperc letelt, egyik páholyból égő gyertyákat kezdtek a színpadra hajigálni. Szerencsére tűz nem keletkezett, de a pánik kitört. Mintegy jeladásra, a közönség megrohamozta a színház berendezését, és tört, zúzott, ami a kezébe akadt. A nők sikoltozta és menekültek, a férfiak tomboltak. Mikor minden apróra volt zúzva, kihordták a törmelékeket az utcára, mágylát raktak belőlük és meggyújtották örömtűznek.
A színház igazgatója kétségbeesetten védekezett. Tőle kibérelték a színházat, ő nem tehet semmiről.
A klub hallgatott. Csak évek múlva derült ki a fogadás titka.
Londont kacagóvihar söpörte végig. A lapok humoristái heteken át éltek a hoax-ból. Gúnyiratok, karikatúrák özöne jelent meg. Egyik pamflet - talán maguk a tréfaszerzők adták ki - igyekezett megmagyarázni a balsikert. Az történt szerinte, hogy a művész egy gentleman lakásán 5 font ellenében mélyen belebújt a palackba, ám a gentleman hirtelen bedugaszolta a palackot s azóta a boldogtalan művész ott él az üvegbörtönben, mint az ezeregyéjszakai szellem. A gentleman időnként kihúzza a dugaszt s a művészt megeteti. Nemsokára a nyilvánosság előtt szándékozik a rabot kiengedni; az időpontról a közönséget a hírlapok útján fogja értesíteni.
Talán akadt ember, aki ezt is elhitte."

Ráth-Végh István
Az Emberi Butaság



Problémás tartalom jelzése






© Napfolt Kft. - Médiaajánlat