Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje http://teveclub.hu/naplo/
|
2005. március 11.
A tavasz első gyógynövényei
Martilapu Latin név: Tussilago farfara L.
Tavasszal, amikor mezőink és lankáink még alig zöldellnek, a barkák is épp csak kezdenek kibomlani, a koratavasz első hírnöke, a martilapu (szattyu, farkastalpfű, kisédeslapu, körömfű, lókörmű martilapu) már nyitogatja élénk sárga fészkes virágzatát. Kúszó gyöktörzsű évelő, melynek kora tavasszal fejlődő virágzó szárai 10-30 cm magasak.
Nedves földeken, töltésoldalakon, kavicsgödrökben, parlagokon és törmelékhalmokon tömegével találjuk a martilapu virágait, melyek jóval a levelek megjelenése előtt bújnak ki a földből. A méheknek és a rovaroknak ez jelenti az első táplálékot. A martilapu csak agyagos földben marad meg, éppen ezért úgyszólván ismertetőjele annak. Ezek a virágok a legelsők, melyekből téli készleteinkhez gyűjthetünk. Nyálkaoldó, gyulladásgátló, tulajdonsága miatt bronchitis, gége- és garathurut, tüdőasztma és mellhártyagyulladás, sőt még kezdődő tüdőtuberkolózis ellen is eredményesen alkalmazhatjuk. Elhúzódó köhögés és kínzó rekedtség ellen ajánlatos naponta többször mézes martilaputeát inni jó forrón. Később májusban megjelennek a felül zöld, alul ezüstfehér, nemezes levelek, melyeket C-vitamin tartamuk miatt leveszöldségként és tavaszi salátának is felhasználhatjuk. Mivel a levelek több hatóanyagot tartalmaznak, mint a virágok, ezért azokat is gyűjtsük, hogy kettőből teakeveréket készíthessünk.
Asztmás megbetegedés, tartós hörghurut és dohányosok légcsőbántalmára tavasszal két-három teáskanálnyi, a martilapu leveléből frissen kipréselt lé egy csésze húslevesben vagy meleg tejben fogyasztva nagyon jó szolgálatot tesz.
A martilapu frissen kifacsart leve fülbe csepegtetve csillapítja a fülfájást. Ha köhögéscsillapító, nyálkaoldó teát akar készíteni, egyenlő arányban keverjen össze martilapuvirágot és levelet, ökörfarkkóró-virágot, tüdőfüvet és lándzsás útifűlevelet. Naponta háromcsészényit édesítsen meg mézzel és melegen, kortyonként fogyasszon el. Felhasználási módok Teakészítés: 1 púpozott teáskanálnyi virágot (később ugyanannyi virágot és levelet összekeverve) adjunk 1/4 liter vízhez, csak forrázzuk, és rövid ideig hagyjuk állni. Pakolás: a friss levelet péppé zúzzuk és felrakjuk. Inhalálás: púpozott evőkanálnyi virágot és levelet leforrázunk és a gőzét egy kendő alatt belélegezzük. Naponta többször ismételjük. Lábfürdő: megfelelő mennyiségű vízben felforralunk összemaréknyi martilapulevelet, rövid ideig állni hagyjuk. Fürdési idő: 20 perc. Friss lé: alaposan megmosott, friss levelekből gyümölcs-centrifugával nyerjük ki a levet.
Pongyola pitypang vagy gyermekláncfű Latin neve: Taraxacum officinale További elnevezései: lámpavirág, pippang, kákics, láncvirág.
Nálunk inkább gyomnövényként tarjuk számon, sem mint termesztésre érdemes gyógynövényt. Réten, tarlón, ugaron, útszélen terem; gyökerét föld feletti részét márciustól szeptemberig szedik. Máj-, epebetegségek, étvágytalanság, bélrenyheség, vizenyõ, csúz, láz, vérszegénység gyógyszere; vértisztító. Levelébõl saláta, gyökerébõl pótkávé készül. Összeállította Tengericsillag [91409 AL],
|