Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje http://teveclub.hu/naplo/
|
2005. március 17.
A tulipán története Lassan végéhez közeledik a tél, hamarosan nyílnak az első tavaszi virágok. Biztos sokan ismeritek a nárciszt, ibolyát, kökörcsint, íriszt, krókuszt; a tulipánról pedig még a fiúk is tudják, melyik is az a növény. A rózsához és a szegfűhöz hasonlóan közismert, szinte hétköznapi virágnak tartjuk. Vajon mindig így gondoltak erre a szép, egyszerű virágra?
Elsőre eszünkbe jut Hollandia, a szélmalmok és a tulipánmezők hazája. Ez a virág azonban nem őshonos ezen a tájon. Hogyan lett holland a tulipán?
Aki azt hiszi, hogy biztosan tőlünk vittek el magokat, hagymákat - az téved. A tulipán bölcsőjét még távolabb kell keresnünk, Közép- vagy Belső-Ázsiában, ahol számos vadon élő faj található.
Később a törökök tenyésztették ki a legszebb példányokat. Egészen korán, Kr. u. 1000 körül említik írásos feljegyzések. I. Szulejmán császár uralkodása idején (1494-1566) pedig már kísérleteztek is vele, számos változatát kifejlesztették. Amikor a 16. század elején a törökök elfoglalták a Kárpát-medence jelentős részét, az európaiak csak ekkor ismerték meg ezt a virágot. A bécsi udvar megbízta isztambuli nagykövetét, egy híres diplomatát, Augerius Gislenius Busbequist, hogy szerezzen be a Törökországban termesztett különleges virág hagymájából. Busbequis a magokat és hagymákat a kor jeles botanikusának, Carolus Clusiusnak ajándékozta.
Feltehetően tőle származik maga a tulipán elnevezés, ami utal a virág turbán alakjára. (Perzsa nyelven a turbán neve dulbend.) A tulipán török neve egyébként lale, az Allah szó anagrammája, ami utal arra a hódolatra, amellyel ezt a virágot illették. Clusius 1593-ban a leideni egyetem professzora lett, és ekkor ültetett tulipánokat a kertjében, meghonosítva ezzel a növényt Hollandiában. Egy másik változat szerint irigy holland kertészek kikaparták a földből a hagymákat, s máshová ültetve azokat, tevékenyen hozzájárultak elszaporodásához.
Bárhogyan is történt, a tulipántermesztés hatalmas üzletággá nőtte ki magát Németalföldön; 1629-ben már kb. 1000 fajtát jegyeztek. Olyannyira úrrá lett a kertészeken a hódolat a virág iránt, hogy kitört egy tömeges tébolyszerű járvány, amit "tulpomániának" neveztek el. Az értékesebb virághagymákkal úgy spekuláltak a hollandusok, mint manapság a részvényekkel szokás. Egyetlen ritka alakú és különleges színű virág hagymájáért - mai pénzben számítva - akár hatszázezer forintot is kiadtak. Amikor hirtelen csökkent a hagymák értéke, nagyon sok család egész vagyonát elveszítette. A fekete tulipánról hallottatok már? Ez az a fajta, melynek előállításával századok óta kísérleteznek. Alexandre Dumas híres regényében - A fekete tulipán - olvashattok egy kalandos szerelmi történetről, mely a fekete tulipán felfedezése köré fonódik. Sajnos, ez a fekete virág csak a romantikus történetekben szerepel máig is. Egészen sötétlila változatok már léteznek, gyönyörködjünk ezekben!
|