Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje http://teveclub.hu/naplo/
|
2010-05-30
Miért pont páternoszter?
„Miért hívják páternoszternek azt „végtelenített” felvonót, amelybe beszállni éppoly félelmetes, mint kiszállni belőle? Van köze a rózsafüzérhez?”
Páternoszternek, illetve páternoszter liftnek nevezik azt a felvonót, mely egyik oldalukon (elöl) nyitott kabinok láncolatából áll, igen lassan, de folyamatosan halad, ezért mozgás közben kell megoldani a ki- és beszállást.
Első ízben a londoni J.E. Hall készített ilyen szerkezetet 1884-ben „körlift” néven. A páternoszter nevet – mint erre a kérdező jól ráérzett – az imádkozás közben gyakran morzsolgatott rózsafüzérhez való hasonlatossága miatt kapta. Pater Noster a Miatyánk imádság első két szava latinul (jelentése: mi atyánk).
Ma már nem csupán a felvonót nevezik páternoszternek (így, magyaros helyesírással). A Pallas Nagy Lexikona szerint páternoszter „a gépészetben olyan emelőkészülék, mely két egymás fölött álló szíjkerékre feszített szíjon levő serlegekkel emeli az anyagot. Ilyeneket használnak a zsákoló cséplőkön, rostáló gépeken, őrlőmalmokban, építkezéseknél, stb.”
Közkeletű tévhit, hogy a páternoszter a legfelső emelet fölött, illetve a legalsó alatt átfordul, azaz ha valaki véletlenül (vagy direkt) bent marad, az fejre esik. Nos, ez nem igaz, a kabin ilyenkor csupán oldalirányú mozgást végez – valahogy úgy érdemes elképzelni, mint egy lapított óriáskereket.
Bár középületekben hasznos jószág a páternoszter, mivel több ember egyidejű szállítására alkalmas, mint a lift, egyre kevesebb helyen használják. Ennek oka az, hogy sok baleset történt már a ki- és beszálláskor, a mozgásukban korlátozottak, kerekesszékesek nem tudják használni, és nagyon sokan félnek tőle.
Bíró Zsuzsa
http://www.geographic.hu/index.php?act=napi&rov=6&id=8666
|