Tartalomjegyzék
A napló közvetlen linkje: http://teveclub.hu/naplo/273073
|
2006-05-18
Reanimáció új irányelve szerint: 30 mellkaskompresszió, majd 2 befúvás
A reanimáció új irányelvét Németországban is az ERC (European Resuscitation Council) előírásaihoz igazították, melyet múlt év végén dolgoztak ki.
Az átdolgozás nehézségét jelentette a reanimáció egyszerűsítésének megvalósítása, az újraélesztés mihamarabbi megkezdése, a keringés fenntartása, a now-flow idő csökkentése mellett. A változtatás alapja, hogy az életfontosságú szervek megfelelő perfúziója, kompressziók sorozata által elérhető véráramlással eredményezhető.
Az újraélesztés ABC-je már nem érvényes
Az újraélesztés ABC-je alapszintű reanimáció (BLS) esetén (A:átjárható légutak biztosítása, B:befúvásos lélegeztetés, C: kompresszió D: defibrilláció) már nem érvényes. A kommunikációs válaszadás kontrollálását és a szabad légutak biztosítását (esetleg protézis eltávolítását), a légzés ellenőrzése követi.
Amennyiben nem biztos, hogy a páciens lélegzik, azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést (CPR). A mindeddig kötelező arteria carotis pulzuskontrolltól már el kell tekinteni, mivel túl sok időkiesést jelent. Pulzuskontrollra akkor van szükség, ha az EKG-n szívműködést észlelünk.
Az ez idáig jellegzetes befúvásos lélegeztetés is megváltozik. A kétszeri befúvás csak a kompresszió után végezhető. Az új előírás, azaz 30 kompresszióhoz 2 befúvás, mind a felnőttek mind a gyermekek esetében alkalmazható.
Felmérések azt mutatták, hogy a CRP idejének 40%-a nem a nagyon fontos kompresszióra fordítódott, ezért emelték meg annak számát 15-ről 30-ra, elősegítve ezzel a hatékonyabb véráramlást.
A nyomási pont körülményes kimérésének elhagyásával, a szegycsont közepén kell a kompressziót 100/perc-es frekvenciával elkezdeni. A lehetőség szerinti 2 segítővel folytatott metódus esetén ajánlott 2 percenként váltani, hiszen a 30 : 2 –ritmus igen fárasztó. Az egyes kompressziós ciklusok közötti szünetnek a lehető legrövidebb időtartamúnak kell lennie, így a hyperventilláció és annak a kardiális teljesítményre gyakorolt negatív hatásai kivédhetőek.
A befúvásos lélegeztetésnél a segítő csak a mellkas mozgásából tájékozódik.
A legjelentősebb változtatások az eszközösen végzett reanimációban történtek, melyek nem csupán a felhasználókat, de a gyártókat is érintik. Keringés leállás esetén azonnal defibrillálni kell, 5 percnél tovább tartó kollapszus esetén BLS szerint kell elkezdeni az újraélesztést. A háromszori fokozatos energianöveléssel járó defibrillációt ebben a formában már nem alkalmazzák.
Különbséget már csak a mono- illetve bifázisú defibrilláció jelent. (Monofázisú esetén az áramlás az elektródákban egyirányú, bifázisúnál az áram iránya az elektródák között változik.) Monofázisú defibrilláció alkalmazásakor 360 J (maximális) energiával kell indítani, bifázisú defibrilláció esetén eszköztípustól függően 150 J-tól 360 J-ig. Új előírásnak számít szintén, hogy a defibrillációt követően azonnal – EKG és pulzuskontroll nélkül – el kell kezdeni az alapszintű (BLS) reanimációt (5 cikluson át 30 kompresszió : 2 befúvás). A szívmasszázsra azért van szükség, mert a keringésleállás felnőtteknél általában kardiális eredetű, s a defibrillációval nem váltható ki megfelelő izompumpa funkció.
A gyógyszeres reanimáció szintén jelentősen egyszerűsödött. Választási lehetőség: Adrenalin
Intravénás vagy intraosseális (gyerekeknél gyakori pl. tibia területén) beadási lehetőség biztosításával asystolia esetén 1 mg Adrenalin beadása szükséges. Kamrafibrilláció esetén Adrenalint a második sikertelen defibrillációt követően kell a szervezetbe juttatni. Ha a harmadik próbálkozás után sincs szívműködés, akkor intravénásan 300 mg antiarrhythmikum Amiodaron bólusban történő beadása szükséges. További 150 mg adagolása szükséges újra fellépő kamrafibrilláció esetén.
A thrombolytikum adagolása is megváltozott, amennyiben feltehető, hogy tüdőembólia áll az asystolia hátterében. A thrombolysis egyes esetekben, thrombotikus etiológia feltételezése esetén, sikertelen standard-CPR után is elvégezhető.
Cél, a több sikeresen befejezett reanimáció
Az új reanimációs irányelv célja, az eredményes reanimációk számának növelése. Az átdolgozás szükségességét az is igazolja, hogy jelenleg a reanimációk csupán 10%-a sikeres.
Oka ennek az is, hogy 80%-ban a helyszínen jelenlévő szemtanúk nem képesek az elsősegélynyújtásra.
Fordította: Katona Michaela
Szerző: Peter Sefrin prof. Dr. med.
Dátum: 2006-05-17 20:05
Forrás: Ärzte Zeitung
|